AB1755-maly
563810.ilac-MRA_RGB
 • Infolinia: +48 58 380 01 50

 • Adres: EkotechLAB Marek Klein S.K.A. ul. Fiszera 14, 80-231 Gdańsk, Polska

 • Pn-Pt: 8:00 - 17:00

 • 16 czerwca 2020
 • by cannalabhv

  Kanadyjscy naukowcy badają potencjał marihuany w zapobieganiu infekcjami SARS-CoV-2.

  Wstępne doświadczenia pokazały, że wyciąg z dużą zawartością kannabidiolu (CBD) niektórych odmian konopi siewnej (Cannabis sativa L.obniża o 73 proc. liczbę receptorów ACE2 pozwalających nowemu koronawirusowi zagnieździć się w płucach, zmniejszając efektywnie ryzyko infekcji patogenem.

  Badacze z University of Lethbridge w Calgary pracują z 400 różnymi szczepami rośliny o psychoaktywnych właściwościach. Choć wstępne wyniki ich prac są obiecujące, mają duży problem by zabezpieczyć fundusze na przeprowadzenie testów klinicznych.

  Firmy z tego nowego sektora nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, a duże korporacje farmaceutyczne zwyczajnie boją się pracy nad substancją w większości krajów świata nadal nielegalną. W Kanadzie palenie i kupowanie licencjonowanych wyrobów z marihuany jest dozwolone od 2 lat.

  – Potrzeba dalszych badań by zrozumieć, czy to CBD, THC (czynnik psychoaktywny marihuany), czy może ich kombinacja obniżają liczbę receptorów – wyjaśnił dr Igor Kovalchuk w dzienniku ”Calgary Herald”. – Gdy zmniejsza się liczba receptorów, zmniejsza też ryzyko infekcji – dodaje badacz.

  Wiadomo już z poprzednich doświadczeń, że kannabidiol ma właściwości przeciwzapalne i można go podawać choremu często i silnie skoncentrowany bez ryzyka upośledzania funkcji umysłowych czy motorycznych pacjenta.

  Badania prowadzone przez firmę dr Kovalczuka (współwłaścicielami Pathway RX są producent marihuany Sundial Growers i ośrodek badań nad tą rośliną z Alberty, Swysh) skupiały się nad zapobieganiem infekcjom koronawirusem w płucach, jelitach i ustach.

  Jeżeli naukowiec osiągnie pożądane rezlutaty, w planach jest wypuszczenie serii antywirusowych produktów na bazie CBD jak płyny do płukania ust, pastylki żelowe i inhalatory. – Biorąc pod uwagę ponurą sytuację epidemiologiczną, każda okazja do stworzenia skutecznego środka zapobiegawczego musi być wypróbowana – przekonuje dr Kovalchuk.

  Poza Kanadą, badania nad wykorzystaniem kannabidiolu w prewencji infekcji nowym koronawirusem prowadzone są także w Izraelu. Prowadzi je prof. Dedi Meiri związany firmą CannaSoul oraz Izraelskim Instytutem Technologicznym.

  O tym, że konopne terpeny (oleje eteryczne bez działania psychoaktywnego) mają zbawienny wpływ w przypadku zagrożenia infekcjami przekonano się po masowych zakażeniach SARS-CoV-1 w 2002 roku. Substancje te w obecności patogenu zmniejszały siłę i skutki uboczne reakcji obronnej organizmu zaatakowanego przez wirusa.

  https://www.national-geographic.pl/aktualnosci/ekstrakt-z-konopi-indyjskich-moze-zapobiegac-covid-19-sugeruja-wstepne-badania

  Jan Sochaczewski