AB1755-maly
563810.ilac-MRA_RGB
  • Infolinia: +48 58 380 01 50

  • Adres: EkotechLAB Marek Klein S.K.A.

  • Pn-Pt: 8:00 - 17:00

  • 25 maja 2021
  • by cannalabhv

    U nas płacisz za jakość!

    Często spotykamy się z pytaniem co składa się na cenę analizy, generalnie składowych jest kilka:

    1. Wykwalifikowany personel

    To podstawowy element sprawnie działającego laboratorium. Do wykonywania analiz nie angażujemy praktykantów, studentów czy osób bez chemicznego wykształcenia. Zatrudniamy personel na umowę o pracy. Wybieramy najlepszych!

    2. Aparatura badawcza

    W badaniach wykorzystujemy urządzenia najlepszych marek na rynku takich jak Waters, Thermo Scientific czy Shimadzu. Ważnym jest, żeby sprzęt był niezawodny i regularnie serwisowany. Koszt pojedynczego aparatu wynosi od 100 000 do 350 000 PLN netto. Ilość urządzeń powinna być tak dobrana, aby zapewnić klientowi najkrótszy czas oczekiwania na wyniki oraz aby awaria jednego przyrządu nie powodowała opóźnienia w ich przekazywaniu klientowi. W naszym laboratorium, w części poświęconej konopiom, używamy pięciu chromatografów cieczowych ( w tym trzech urządzeń UPLC) oraz dwóch chromatografów gazowych (FID oraz MS).

    3. Kontrola jakości

    W Polsce potwierdzeniem kontroli jakości na najwyższym poziomie jest certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) – zdobyliśmy go w 2020 roku. Jednak warto wspomnieć jakie obowiązki nakład certyfikacja na laboratorium:

    a) Kontrola urządzeń

    Codzienne sprawdzenie wag, monitorowanie temperatury w pomieszczeniach, lodówkach zamrażarkach, codzienne sprawdzenia chromatografów, wzorcowanie wag, odważników używanych do sprawdzania wagi, wzorcowanie czujników temperatury – z wszystkiego powstają zapisy

    b) Porównania międzylaboratoryjne tzw. badania biegłości

    Laboratorium akredytowane ma obowiązek uczestniczenia w międzynarodowych porównaniach. Na czym to polega? Do kilkudziesięciu laboratoriów, zgłaszających się do udziału w „teście”, wysyłana jest próbka olejku CBD czy suszu konopnego o określonym nieznanym uczestnikom badania składzie. Następnie, laboratoria dokonują analizy próbki według własnych metod, wysyłają do organizatora otrzymane wyniki i zwrotnie otrzymują „ocenę”. Ocena pozytywna jest jednym z warunków udzielenia lub utrzymania akredytacji na dane analizy. O całej procedurze informowane jest PCA. Każdy taki test jest oczywiście płatny- koszt kilku tysięcy złotych.

    c) Audyty

    Laboratorium musi poddawać się regularnie płatnym audytom. Podczas cyklicznych spotkań pracownicy PCA sprawdzają m.in. kwalifikacje personelu, stosowane wzorce badanych substancji- ich datę ważności, odpowiednie certyfikaty, sposób przechowywania czy warunki środowiskowe wykonywania analiz. Sprawdzany jest także sprzęt, dokumentacja, procedury, regularność i zasadność szkoleń, a przede wszystkim „patrzą nam na ręce” podczas wykonywania analiz itd.

    Często spotykamy się z opinią, że przecież analiza trwa tylko 10 minut …. Tak, w części laboratoriów tak właśnie to wygląda tzn. odważana jest próbka następnie się ją „puszcza” i jest wynik- w 10 minut!

    W naszym przypadku jest inaczej. Z jednej strony ze względu na wymagania PCA a z drugiej- nasze dążenie do jak najwyższej jakości.  Dla każdej próbki wykonywane są minimum dwa odważenia. Każde z nich jest analizowane na dwóch niezależnych aparatach (dwiema różnymi metodami), a każda analiza wykonywana jest minimum dwa razy. To oznacza, że dla jednej próbki wykonujemy de facto osiem analiz. Mimo nacisków na jak najniższą cenę, nie wprowadziliśmy do oferty pakietu „byle jak, byle tanio”.

    4. Bezpośredni koszt wykonania analizy

    Czyli eluenty, gazy o dużej czystości, kolumny chromatograficzne, vialki, wzorce, koszty utrzymania sprzętu, powierzchni laboratoryjnej i personelu.

    Oczywiście- pomimo wszystkich tych zabiegów, nie staliśmy się nieomylni. Jednak współczynnik uznanych reklamacji do ilości przebadanych próbek wynosi w tej chwili powyżej 1:500. Cały czas się szkolimy i udoskonalamy procedury.  

    Zapraszamy do współpracy!

    Autor: dr inż Marek Klein

    Facebook
    LinkedIn